UA-73127036-1

"Біографія" кубика та самого Рубіка - Cubix-rube

Перейти к контенту

Главное меню:

"Біографія" кубика та самого Рубіка

Завдяки своєму винаходу Ерно Рубік став першим офіційно зареєстрованим мільйонером у східноєвропейському соціалістичному блоці. Але в не надто далекому 1974-му Ерно все ще був скромним 29-річним викладачем, який жив у квартирі з батьками. Молодий професор викладав інтер'єрний дизайн в Академії прикладних мистецтв і ремесел в Будапешті.

Однією з позитивних рис характеру викладача було те, що він ніколи не збирався зупинятися на досягнутому, і давати студентам одну лише суху теорію. Можна сказати, що їм пощастило з професором, який вкладав душу в їх навчання і збирався виховати справжніх фахівців.

За однією з версій, саме кубик повинен був стати предметом для розвитку навичок подібного типу мислення. Його проект виношувався кілька років. Спочатку винахід виглядав як набір з 27 дерев'яних кубиків, які мали грані різного кольору (27 * 6 = 156 кольорових граней).

Рубік намагався створити пристрій, в якому різнокольорові кубики будуть вільно крутитися на своїх місцях, при цьому конструкція фігури не повинна бути порушена. Однак, як і зазвичай і відбувається з усіма геніальними ідеями, було вирішено відсікти все зайве: було залишено тільки 54 зовнішні грані. Якщо ви звернете увагу, маленькі кубики мають різну кількість граней: два кольори у бічних (12 шт.), Три кольори у кутових (8 шт.), Інші шість - одинарні. Саме таким ми бачимо класичний кубик Рубіка, з яким звикли грати. До слова, у серці пристрою повинен бути ще один кубик, але на його місці був розміщений спеціальний скріплювальний механізм циліндричної форми, міцно пов'язаний з кожною з зовнішніх граней. Саме він дозволяє їм вільно обертатися відносно один одного.

Першими випробувачами великої головоломки стали друзі молодого вченого і його студенти. У той час Угорщина була колишнім соціалістичним табором, і вільне підприємництво було лише умовним терміном. Тому запатентував свою конструкцію Рубік тільки в 1975-му.

А в 1977-му вийшла на світ перша партія «угорських магічних кубиків» в яскравій упаковці. Проте до планетарного тріумфу найбільш продаваною головоломки в історії було ще далеко. Події розвивалися досить повільно, а іграшка не поспішала підкорювати Захід. Поки за справу не взявся зацікавлений винаходом комп'ютерний підприємець Тібор Лакзі. Захоплений кубиком Рубіка, він взявся за його просування разом з успішним розробником ігор Томом Кремером.

Через три роки, завдяки успішної маркетингової кампанії, почалася справжня «кубічна істерія». Було зроблено перше замовлення на виробництво партії в мільйон кубиків, а іграшка поширилася по всьому світу. До 1980 року було випущено вже близько 100 млн. Легальних копій і неймовірна кількість підробок. У 1981 році ліцензію на виробництво придбав і СРСР, правда, вона обійшлася уряду в немислиму для радянської людини суму 3 млн. доларів.

На радянському просторі кубик викликав справжній фурор: школярі, студенти та викладачі в кожну вільну хвилину намагалися зібрати кубик в будь-яку вільну хвилину. Щоб учні не відволікалися від занять, кубик відбирався на час уроку, правда, самі вчителі грішили захопленням головоломкою, замість того, щоб вести лекції. У школах потайки проводили чемпіонати на швидкість збирання: подейкують, що деякі примудрялися зібрати кубик за хвилину, хоча на першу збірку у самого Рубіка пішло близько місяця.

Не оминув своєю увагою популярну головоломку і журнал «Огонек». Редакція висловила думку, що Кубик Рубіка відкрив радянській людині шлях у віртуальну реальність.

У 1982 році в Будапешті пройшов перший чемпіонат по швидкісній збірці кубика Рубіка, в якому взяли участь представники 19 країн. Кожен з кубиків, підготовлений для участі, був однаково складно заплутаний за допомогою розрахунків ЕОМ. Кожному учаснику давалося 15 секунд на вивчення фігури, після чого вони приступали до вирішення.

Першим переможцем став студент Мінх Тхай із США, що зібрав кубик за 22,95 сек. На сьогоднішній день новий світовий рекорд ставиться мало не щомісяця, а учасники змагань придумали нову інтригу: кубик потрібно зібрати не тільки максимально швидко, але і за мінімальну кількість поворотів. На даний момент була встановлена позначка в менш, ніж 30 поворотів і швидкість в 5,55 сек. Математики, у свою чергу, переконані, що кубик реально зібрати не більше, ніж за 22 повороту з будь-якого початкового положення.

На сьогоднішній день було випущено більше 60 книг, присвячених способам розгадки популярної головоломки. Радянський журнал «Наука і життя» присвячував кубику невелику колонку в кожному номері, і це протягом кількох років!

Звичайно, з часом масова істерія на кубик вщухла, а сьогодні його і зовсім складно знайти на прилавках. Тим не менш, він все ще є самою класичною і популярною головоломкою, як кажуть, «на всі часи».

А невгамовний геній Ерно Рубік, втомившись від світової популярності, пішов у тінь і винайшов оглушливо успішну «змійку Рубика», в основу якої лягла давньокитайська геометрична головоломка «танграм».

Також Ерно заснував «Міжнародний фонд Рубика», який донині займається підтримкою молодих винахідників. Також він є почесним головою угорської інженерної академії і отримав безліч премій і нагород. На даний момент Рубік не на жарт захоплений комп'ютерною інженерією і вивчає способи вимірювання взаємовідносин між комп'ютером і його користувачем.

 
Назад к содержимому | Назад к главному меню